آموزش ایویوز ۱

آموزش ایویوز ۱

قسمت اول آموزش ایویوز :

حتماً می دانید که برای تخمین یک معادله یا محاسبه ضرایب اولین چیزی که نیاز داریم، اطلاعات است. بنابراین نرم افزار هم باید داده های مورد نیاز ما را برای تخمین معادلاتی که در نظر داریم، داشته باشد. توصیه من به شما این است که ابتدا مراحل وارد کردن داده ها را از روی دستور آموزش یک بار بخوانید، بعد نرم افزار خودتان را روی سیستم فعال کرده و خودتان شروع به وارد کردن داده هایی که در نرم افزار Excel  وارد شده است، کنید.

برای وارد کردن داده ها ابتدا از روی داده ها برای راحتی پرینت بگیرید تا در وارد کردن آن ها دچار مشکل ن شوید.

ابتدا صفحه اصلی نرم افزار را بگشایید. حالا از منوی File گزینه New و از میان گزینه های آن workfile را باز کنید.  با این کار پنجره ای را مشاهده خواهید کرد که از شما دوره زمانی دادهها را می خواهد: سالانه، ۶ماهه، ۴ ماهه، ماهانه، هفتگی، روزانه یا داده های بدون دوره زمانی یا مقطعی. برای اینکه بدانید که هر گزینه را چگونه استفاده می کنیم، به طور خلاصه برای تان توضیح داده می شود؛ اما خودتان هم می توانید با استفاده از Help  نرم افزار یا با مطالعه این مجموعه، به طور دقیق هر مورد را مطالعه نمایید. به هر حال چون داده های ما سالانه است، اصولا ما گزینه Annual  را انتخاب می کنیم و در نتیجه در دو مربع زیر تاریخ سال شروع و پایان داده ها را وارد می کنیم.

اما اگر داده ها نیم سالانه یا ۶ ماهه باشد (دقیقاً مثل خود شما!) با انتخاب گزینه Semi Annual دیگر نمی توانید فقط در مربع های پایین سال ابتدا و انتها را وارد کنید و خلاص!! باید مشخص کنید که در هر کدام از سال های ابتدا و انتها منظور شما دقیقاً کدام نیمه اش است؟!

مثلاً شما داده های تان را از نیمه دوم سال ۷۶ تا نیمه اول سال ۸۵ دارید، پس در جدول ها وارد می کنید:    ۱۳۸۵:۱    ۱۳۷۶:۲

همینطور اگر داده های شما فصلی بود، باید دقیقاً بگویید کدام فصل منظور تان است، مثلاً اگر داده های شما از تابستان ۷۶ تا بهار ۸۵ باشد.

۱۳۸۵:۱    ۱۳۷۶:۲

و…

شما همان Annual را انتخاب کنید.

اکنون پس از زدن دکمه OK پنجره تعیین دامنه بسته می شود و پنجره کاری بدون نام Workfile: Untitled باز خواهد شد که عمده کار شما در این پنجره خواهد بود. زیرا همان طور که بعدها خواهید دید، به محض وارد کردن هر داده، اسم آن در همین پنجره به صورت آیکونی نشان داده می شود.

در صفحه روبروی تان نمادی با حرف نشانه C به معنای بردار ضرایب و یک سری جملات پسماند RESID می بینید. (همان Ui در اقتصاد سنجی). به تفاوت علامت های بردار و سری که در کنار C و RESID می بینید دقت کنید. از این به بعد از روی این نشانه ها باید بفهمید کدام حرف نشان دهنده بردار، و کدام نشان دهنده سری است.

حالا نوبت به وارد کردن داده ها است:

بالای صفحه اصلی یک نوار فرمان می بینید؟ در این خط فرمان سفید رنگ بنویسید: data  و Enter  را بزنید.

در جدولی که ظاهر می شود (به نام Group)، شما چند ستون می بینید که سطور آن بر اساس این که دوره زمانی شما سالانه انتخاب شده است، سال به سال و از سال ابتدا تا انتها شماره گذاری شده است. حالا باید یک طوری در این ستون ها هریک از داده های تان را وارد کنید:

روی قسمت خاکستری اولین ستون یک کلیک کنید. خواهد دید که همه ستون خاکستر می شود؛ حالا در نوار فرمان همین پنجره (نه پنجره اصلی( اسم متغیر تان را تایپ کنید: مثلاً y و بعد Enter را بزنید.

می بینید که ستون شما به نام متغیر تان درآمده است.

حالا روی خانه اولین سال کلیک کنید و مقدار آن سال را وارد کرده، سپس برای رفتن به سال بعد می توانید از کلیدهای مکان نمای(فلش) رو به پایین صفحه کلید تان استفاده کنید و مقادیر بقیه سالها را هم وارد کنید.

بقیه متغیر ها را هم در باقی ستون ها به همین نحو وارد کنید و سپس اقدام به بستن پنجره Group کنید؛ اگر علاقمند به نگه داشتن داده ها به این نحو در کنار هم هستید، برای این Group یک نام انتخاب کنید و سپس به صفحه سفید اصلی نگاه کنید که گروه تان با چه علامتی ذخیره می شود.

حالا بعد از هر بلایی که به سر گروه آوردید، به صفحه سفید Workfile نگاه کنید، هر کدام از متغیرهای تان با چه نمادی جداگانه ثبت شده اند؟ …. بله امیدوارم درست گفته باشید: نماد سری.

از این پس هر بار روی هر کدام از سری ها دوبار کلیک کنید، یا با کلیک راست دستور Open را بدهید، آن سری باز می شود…

اگر گروه تان را ذخیره نکردید اشکال ندارد. هر چند سری که دوست داشتید، با نگه داشتن  کلید ctrl در صفحه کلید انتخاب کرده، روی یکی از محل های انتخاب کلیک راست کنید و با انتخاب گزینه open as group آن را به صورت گروه باز کنید.

البته نیاز نبود این همه زحمت بکشید! می توانستید از همان اول داده ها را از روی Excel در Eviews کپی کنید.

ولی این کار را نکنید و حداقل یک بار خودتان وارد کنید تا در جلسه بعد تخمین معادله را به روش OLS یاد بگیرید.

فایل آموزشی ای ویوز-قسمت اول55,3 کیلوبایت

سایر قسمت های آموزش ای ویوز:

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت پنجم

قسمت ششم

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید