نرم افزار استاتا ۱۴ (Stata 14)

نرم افزار استاتا ۱۴ (Stata 14)

استاتا ۱۴ شاید تنها برنامه آماری گسترده ­ای است که برای کارهای اپیدمیولوژیک تنظیم شده است. قابلیتهای آن بسیار گسترده بوده و در بسیاری از شاخص ­های آماری دارای آخرین روشهای کشف شده ­است. این برنامه به دلایل مختلف همراه با اموزش برای دانلود قرار داده شده است از جمله:

  1. قیمت زیاد برنامه و کتابهای راهنمای آن
  2. نیاز به دانستن دستورات و تایپ آنها، بر خلاف برنامه SPSS که عمده کارها با منوها انجام می­ شود در برنامه استاتا شما باید اکثر دستورات را خودتان بنویسید.
  3. تفاوت ظاهر پنجره­ های برنامه با برنامه­ های تحت ویندوز
  4. محدودیتهای برنامه در انجام آنالیزهای بسیار پیچیده آماری مانند آنالیز Bayesian، و مدلهای multistage hierarchal، البته در این خصوص از سایر برنامه­ های رایج مانند SPSS and SAS چندان کم ندارد ولی در مقابل برنامه­های اختصاصی همچون MLwin and WinBug تواناییهای کمتری دارد.
  5. توانایی کم برنامه در کار کردن در شبکه و update نمودن بانکهای اطلاعاتی بصورت online
  6. سخت بودن ورود اطلاعات، به همین دلیل کمپانی تولید کننده همزمان نرم افزار stata transfer را نیز تولید کرده که افراد به راحتی بتوانند اطلاعات خود را به برنامه وارد کنند.

 کلمه Stata ترکیبی از دو کلمه Statistics و Data می‌باشد. اِستَتا یا Stata یک برنامه آماری چند منظوره است. اکثر کاربران این نرم‌افزار محققینی می‌باشند که در رشته‌های اقتصاد، جامعه شناسی،علوم سیاسی و شاخه‌هایی از علوم پزشکی مشغول به پژوهش و تحقیق می‌باشند. نرم‌افزار Stata به لحاظ محاسباتی بسیار قدرتمندتر از نرم‌افزارهای آماری دیگر چون SPSS و S-PLUS می‌باشد.

یکی از نقاط قوت نرم‌افزار Stata این است که به کاربران اجازه می‌دهد که تحلیل‌های آماری را در هر سطحی از پیچیدگی انجام دهند. انواع تجزیه و تحلیلهای سریهای زمانی، انواع مدلهای خطی و غیر خطی، روشهای چند متغیره پیوسته و گسسته، کنترل کیفیت، آمار توصیفی، انواع تحلیلهای گرافیکی و نموداری، انواع تحلیلهای ماتریسی و … را می‌توان توسط نرم‌افزار Stata انجام داد.

دانلود استاتا ۱۴

آموزش استاتا

آموزش استاتا در قالب یک کارگاه در کرمان برگزار شده بود که فایل آن هم اکنون در اختار اعضای سایت اقتصاد ما قرار دارد. در صورتی که عضو نیستید، هم اکنون از منوی بالا عضو شوید!

فایل آموزشی استاتا

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید