مدل کسب و کار فریمیوم ( Freemium )

مدل کسب و کار فریمیوم ( Freemium )

Freemium چیست ؟

فریمیوم توصیف کننده ی مدل کسب و کاری است که شما در آن محصول یا خدمت اصلی خود را به طور رایگان عرضه کرده و درامد خود را از ارائه ی محصولات یا خدمات Premium  مرتبط با آن محصول یا خدمت به دست می آورد. برای نمونه اسکایپ تماس های کامپیوتری خود را رایگان عرضه کرده و سپس از فروش voice mail ، تماس های عادی و سایر خدمات درآمد کسب می کند.

بنابراین منطق این مدل را به این شیوه می‌توان تعریف نمود: از آنجا که با بهره گیری از کامپیوتر و اینترنت بسیاری از هزینه های سازمان‌ها مانند هزینه فروش، توزیع و مانند آن کاهش یافته و یا از بین رفته است، سازمان می‌تواند، بر این اساس، بخشی از محصولات و خدمات خود را که هزینه تمام شده آن‌ها قابل سرشکن در سایر محصولات و خدمات است، را با هدف افزایش Market share رایگان عرضه نماید.

به عبارت دیگر می‌توان گفت سازمان آنچه را که مردم دوست دارند را به طور رایگان به آن‌ها عرضه می‌کند و خدمات بیشتری را که می‌تواند تجربه قبلی کاربران را از محصول رایگان جذاب‌تر از قبل نماید و کاربران از آن استقبال می‌کنند را به طور مالی عرضه می‌نماید.

دلایل اهمیت این مدل

بازاریابی : داشتن محصولی رایگان به معنی جذب بیشتر و بیشتر مشتریان است.

تاثیرات شبکه ای : تاثیرات شبکه ای زمانی وجود خواهد داشت که یک سرویس و یا محصول در بین کاربران محبوب شود و کاربران زیادی برای استفاده از آن اقدام نمایند.

محدودیت‌های قابل ایجاد در مدل Freemium

محدودیت در امکانات (Feature limited):

امکانات یک محصول با کیفیت و مناسب برای استفاده در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و کاربر برای دریافت امکاناتی بیشتر از این میزان باید اقدام به خرید نماید.

محدودیت در حجم یا ظرفیت استفاده (Capacity limited):

به عنوان مثال سرویس Dropbox امکان استفاده از سرویس را به طور کامل (با همه امکانات) به کاربرانش می‌دهد، اما کاربران رایگان تنها می‌توانند تا ۳ گیگ از این سرویس استفاده نمایند.

محدودیت در تعداد کاربران (Seat limited):

به عنوان مثال فقط یک یا سه کامپیوتر می‌توانند از این محصول استفاده کنند و یا کاربر رایگان حداکثر می‌تواند با سه کاربر دیگر همزمان در این محصول کار کند.

محدودیت بر اساس گروه‌بندی کاربران (Customer class limited):

کاربران عضو یک گروه خاص می‌توانند از این محصول به طور رایگان استفاده کنند و سایرین اقدام به خرید نمایند. به عنوان مثال محصولاتی که دانشجویان می‌توانند از آن به طور رایگان استفاده کنند.

محدودیت بر اساس میزان فعالیت کاربر (Effort limited):

یکسری از امکانات محصول برای کاربر فراهم است، باقی امکانات بر اساس افزایش میزان استفاده کاربر برای او فعال می‌شود. این مدل شبیه به یک بازی است که کاربر برای دستیابی به امکانات یا باید فعالیت بیشتری نماید یا بهای آن را بپردازد.

محدودیت پشتیبانی (Support limited):

به عنوان مثال در سرویس Lite کاربران رایگان از هیچ نوع پشتیبانی تلفنی یا آنلاین بهره‌مند نخواهند بود.

محدودیت پهنای باند یا زمان استفاده (Time or bandwidth limited ):

به عنوان مثال سرویس Spotify میزان زمان سرویس گیری کاربران رایگان را محدود کرده است.

 

انواع استراتژی‌های عرضه رایگان

Freemium واقعی:

نسخه‌ای از محصول به صورت رایگان عرضه می‌شود و برای استفاده بیشتر از محصول کاربر باید بهای آن را بپردازد.

مبتنی بر ارزش:

این شیوه موفق‌ترین استراتژی Freemium می‌باشد. بدین شیوه که اکثر کاربران محصول را در میزان عرضه شده استفاده می‌کنند و اگر ارزش بیشتری که مشتق شده از محصول رایگان است را بخواهند می‌توانند، بهای آن را بپردازند.

مبتنی بر گروه خاص:

برای مثال محصول برای کسب و کارهای کمتر از سه نفر رایگان است و کسب و کارهای بزرگ‌تر باید اقدام به خرید نمایند و یا محصول برای دانشجویان رایگان است. هرچند ممکن است در چنین شرایطی مشتریان هدف که خواست سازمان Premium کردن آنان است، به دلیل آنکه امکان استفاده از این محصول را نداشته‌اند هرگز اقدام به خرید آن نکنند.

محصول رایگان برای خرید محصولات کناری آن:

مشتریان یک محصول را به رایگان دریافت می‌کنند و موارد کامل کننده های آن هزینه پرداخت می‌کنند.

مبتنی بر زمان:

برای مدت X روز مشخص کاربر می‌تواند از محصول به طور رایگان استفاده کند و پس از این زمان باید برای آن هزینه پرداخت نماید. آنچه در این مدل حائز اهمیت است دستاوردی است که پس از X روز بدست میاوریم. از یک سو خواهان آن هستیم که خواست و ضرورت استفاده از محصول را در کاربر ایجاد نماییم از سوی دیگر ارزش محصول را به کاربر اثبات کنیم.

Freemium صرفاً یک شیوه بازاریابی نیست.

در جامعه مدرن که می‌توان به واسطه گستردگی رسانه‌ها آن را دهکده جهانی نامید. شما احتمالاً نمی‌خواهید که تبلیغات تهاجمی و روابط عمومی را به واحد فروشتان اضافه کنید. از دیدگاه Freemuim شما فعالیت بازاریابی انجام نمی‌دهید در واقع شما یک محصول با ارزش به کاربران می‌دهید و آن‌ها به صورت رایگان از آن استفاده می‌کنند. در یک تعریف وسیع Freemuim درباره خلق محصولات و ایده های جدید، ارتباط برقرار کردن و ارائه پیشنهادات است. از این دیدگاه که شما ایده خود را به گروه گسترده ایی از افراد ارائه و پیشنهاد می‌کنید، Freemium را می‌توانید شیوه ایی بازاریابی در نظر بگیرید.

وقتی گوگل Gmail را رونمایی کرد در طول یکسال نیمی از کاربران اینترنت ایمیل Gmail داشتند. در واقع استفاده از این سرویس به طور ویروسی گسترش یافته بود، بدون آنکه تبلیغ خاصی درباره آن انجام شود. از آنجا که مدل کسب و کار این سرویس freemium بود می‌توان آن را یک مثال فوق‌العاده از ترویج محصول رایگان در بین کاربران دانست.

با استفاده از مدل کسب و کار freemium این امکان فراهم می‌شود که محصول رایگان به صورت ویروسی در بین کاربران گسترش بیابد. همان‌گونه که تقاضا برای محصول افزایش میابد درامد مشتق شده از محصول نیز افزایش خواهد یافت. این مدل کسب و کار برای هر کاربر صرف‌نظر از آنکه به کاربر Premium تبدیل شود یا نه ارزش قائل است.
مدل کسب و کار فریمیوم
منابع :

  1. Freemium 101 A brief introduction to the freemium business model The Article
  2. The article freemium model: How businesses can make it pay by David Pritchard

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: کسب درآمد در اپلیکیشن های رایگان را چگونه انجام دهید - اپلیکیشن موبایل - اپ ساز

نظر بدهید