نرم افزار اقتصاد سنجی Eviews

نرم افزار اقتصاد سنجی Eviews

امروزه نرم افزارهای مختلفی در زمینه های گوناگون ارائه شده است که در میان گروههای مختلف نرم افزاری یکی از پرکاربردترین این گروه،برنامه های تخصصی مربوط به رشته های تحصیلی گوناگون می باشد.
بررسی رابطه تابعی بین متغییرهای مختلف و براورد توابع مختلف درمطالعات انجام شده در حوزه های مختلف بخصو ص    در  بررسی های اقتصادی و مالی،نقش موثری ایفا میکند.در مدل سازی مالی اقتصادی قالبا به براورد رگرسیونی توابع و تخمین پارامترهای مربوط به انها نیاز است که برای انجام این منظور استفاده از نرم افزارهای مختلف کمک شایانی به استفاده موثر و مطلوب از دادههای اماری مینماید .یکی از بهترین و پرکاربردترین نرم افزارهای مورد استفاده برای براورد رگرسیونی توابع مختلف اماری برای اطمینان از صحت نتایج بدست امده ،نرم افزار Eviews است.
نرم افزار Eviews یکی از نرم افزارهای تخصصی در زمینه بکارگیری روش های اقتصاد سنجی بویژه روشهای جدید ان می باشد.چنانچه محقق اقتصادی بخواهد بطور جدی در زمینه تحقیقات اقتصادی فعالیت نماید ضروری است در کنار اموزش تکنیک های جدید اقتصاد سنجی با نرم افزارهای با قابلیت نظیر Eviews نیز اشنا شوند.
با توجه به گسترده شدن روز به روز علم اقتصاد و مدل های اقتصادی و پیچیدگی روابط بین متغییر های اقتصادی دیگر به هیچ عنوان امکان تحلیل و تخمین سیستم ها و مدل های اقتصادی بدون کمک گرفتن از نرم افزارها میسر نیست.
نسخه اولیه این نرم افزار توسط بانک جهانی در سال ۱۹۹۴ برای انجام تحلیل های اقتصاد سنجی به بازار ارائه شد و تا کنون نگارش های گوناگونی از ان عرضه شده است .ازدید بسیاری از محققین اقتصاد سنجی بکارگیری اسان روش های var(نامحدودوساختاری)و مدل هایARIMAاز مزیت های این نرم افزار نسبت به سایر نرم افزارهای مشابه است. این نرم افزار دو حالته هم برای برنامه نویسی و هم برای اجرای رویه های از پیش نئشته شده به صورت محاوره ای یه گونه ای طراحی شده که امروزه یکی از مهمترین برنامه های نرم افزاری مورد استفاده اقتصاددانان در سطح دنیاست.

 ویژگی های این برنامه:
Eviews6

  1. محاسبه سری های زمانی و ایجاد انها.
  2. تخمین های خطی و غیر خطی سیستم معادلات ساده و سیستم معادلات همزمان.
  3. رسم نمودارهای پراکنش دایره ای و میله ای و نقطه ای و دیگر نمودارهای کاربردی.
  4. ایجاد بانک اطلاعاتی.
  5. استفاده از ماتریس و توابع موجود در داخل نرم افزار.
  6. تخمین مدل های اقتصادی با روش های VARوVECM
  7. امکان تبادل اطلاعات با دیگر نرم افزارهای تحت ویندوز.
  8. ازمون های مختلف جهت دقت تخمین ها و بررسی وجود خطای همبستگی،شکست ساختاری و…
  9. امکان برنامه نویسی در محیط نرم افزار برای تحلیل سیستم های کلان اقتصادی.
  10. قابلت تخمین مدل های اقتصادی به رئش های GLS,OLS,TSLS,2SLS,3SLSو..
دانلود

پسورد فایل : www.weconomy.ir

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید