جذب سرمایه جمعی یا Crowdfunding

جذب سرمایه جمعی یا Crowdfunding

جذب سرمایه جمعی یا Crowdfunding  از دو واژه ی crowd به معنای انبوه مردم و funding به معنای تامین سرمایه تشکیل شده است. جذب سرمایه جمعی در واقع کمپینی جهت دریافت حمایت مالی افراد مختلف جامعه به خصوص کاربران اینترنت از یک پروژه ازطریق پرداخت بخشی از سرمایه ی مورد نیاز برای اجرای آن پروژه می باشد.کراود فاندینگ برای حمایت از هنرمندان، استارتاپ ها و صاحبان ایده وکسب و کارهای نوپا مناسب است. در یک پروژه ی کراود فاندینگ کارآفرین یا صاحب ایده، ایده ی خود را مطرح کرده و کمپین خود را راه اندازی می کند و افراد و گروه ها از طریق حمایت های مالی خود سرمایه ی مورد نیاز وی را تامین می کنند. بنابراین دریک پروژه ی کراود فاندینگ سه گروه مشارکت دارند:

  • صاحب ایده که شروع کننده ی پروژه است.
  • افراد یا گروه هایی که ایده را حمایت می کنند.
  • سامانه (پلتفرم) ای که این دو گروه را برای اجرای پروژه گرد هم جمع می کند.

جذب سرمایه جمعی یا Crowdfunding به سه شکل صورت می پذیرد 

سرمایه گذاری پاداشی: کارآفرینان محصول پیش ساخته ی خود را به فروش می رسانند تا ازاین طریق هزینه ی راه اندازی کسب و کار خود را بدون تقسیم سهام به مرحله ی اجرا برسانند.
دونیشن یا کمک بلاعوض: در این حالت سرمایه ای که افراد پرداخت می کنند به منزله کمک است و بازگشت مالی برای سرمایه گذار انجام نخواهد شد. این روش بیشتر برای کارهای خیریه کاربرد دارد.
سرمایه گذاری سهامی: در سرمایه گذاری سهامی افراد و گروه ها پس از اهدای سرمایه مشمول دریافت سهم از کسب و کار سرمایه گذاری شونده می شوند.
در سال‌های اخیر کراودفاندینگ در دنیا به عنوان یک روش جذب سرمایه به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری ایده‌ها از این طریق به مرحله راه‌اندازی رسیده‌اند. تا جایی که در سال ۲۰۱۳ مجموعا ۵٫۱ میلیارد دلار در دنیا از این طریق برای کمپین‌های مختلف جمع‌آوری شد.

برخی نمونه های موفق کراود فاندینگ در دنیا

یکی از موفقیت های بزرگ سایت کیک استارتر، ساعت هوشمند pebble است که در طی ۳۷ روز توانست بیش از ۱۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. این ساعت مجهزبه سیستم عامل پبل است و قابلیت ارتباط با دستگاه های android و ios را از طریق بلوتوث دارد. Pebble اولین سری از ساعت های هوشمند خود را ۱۰ ماه بعد از کمپین کراودفاندینگش به افراد تحویل داد. کنسول بازی اویا یکی دیگرازموارد موفق کراود فاندینگ است که از طریق کیک استارتر و در مدت ۲۹ روز ۸٫۵ میلیون دلار برای انجام پروژه ی خود به دست آورد. اویا ۱۰ ماه بعد از جذب سرمایه کنسول های بازی را که به عنوان پاداش به حامیانش وعده داده بود به آنها تحویل داد.

سایت های معروف کراودفاندینگ

در حال حاضر سایت های موفق کراودفاندینگ متعددی برای تامین منابع مالی کارآفرینان و استارت آپ ها وجود دارند که تاکنون برای استارت آپ های زیادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی جذب سرمایه کرده اند. استارت آپ هایی که با جذب سرمایه از همین طریق از یک ایده ی اولیه به کسب و کاری موفق تبدیل شده اند و دربالا به تعدادی ازآن ها اشاره شد. تعدادی از معروف ترین این سایت ها عبارتند از:

Kickstarter, Indiegogo, Crowdfunder, Rockethub, Crowdrise, Somolend

در کیک استارتر هرکسی که ایده خلاقانه‌ای داشته باشد می‌تواند پروژه‌ای ایجاد کند، آن را به جهان معرفی کند و در صورت جذب سرمایه، محصول نهایی را تولید یا خلق کند. این سایت هیچ دخالتی بر روی پروژه‌ها ندارد و هرکدام از آن‌ها به صورت مستقلانه فعالیت‌های خود را مدیریت می‌کنند. یکی از دلایل موفقیت کیک استارتر در مقابل پایگاه‌های مشابه این است که برای هر پروژه در قبال پرداخت‌های بالاتر، یک یا چند پاداش در نظر گرفته می‌شود. برای مثال اگر شخصی ۳۰ دلار به پروژه ایجاد تلوزیون آنلاین پارسیش کمک کند، در صورت به حد نصاب رسیدن سرمایه، یک تی‌شرت با طرح پارسیش برای این کاربر ارسال خواهد شد.

سایت دیگری به نام ایندی‌گوگو جزو پایگاه‌های محبوب جذب سرمایه مردمی است که بیشتر تمرکز خود را بر روی پروژه‌هایی با اهداف خیریه و انسان‌دوستانه معطوف کرده است. پروژه گوشی هوشمند اوبونتو edge نیز در این سایت به جذب سرمایه مردمی پرداخت که البته در آخر موفق به جذب کامل سرمایه نشد و پروژه در کل لغو شد. در پایان سال ۲۰۱۲ بیش از ۴۵۰ پایگاه جذب سرمایه مردمی در جهان وجود داشته بود، بسیاری از آن‌ها عمومی و برخی دیگر به موارد تخصصی معطوف می‌شدند. سایت‌های کراودکوب و سیدرز به جمع آوری سرمایه برای شرکت‌های نوپا مشغول هستند و کاربران در ازای کمک مالی، سهمی از آن شرکت را ازآن خود می‌کنند. و یا پایگاه سلابند مرز بین گروه‌های موسیقی و طرفداران آن‌ها را از موی نازکتر کرده است، به این صورت که کاربران می‌توانند به آلبوم جدید گروه موسیقی محبوب خود کمک مالی کنند تا آثار نهایی از کیفیت بالاتری برخوردار باشد.

همچنین در ایران وب سایت دونیت یکی از وب سایت های مطرح در این نوع سرمایه گذاری می باشد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید