آموزش کار با مایکروفیت ۴ ( Microfit 4.0 )

آموزش کار با مایکروفیت ۴ ( Microfit 4.0 )

الگوی خود توضیح برداری با وقفه های توزیعی ARDL با نرم افزار Microfit

هرگاه انباشتگی مجموعه ای از متغیرهای مورد نظر براساس آزمونهای لازم به اثبات رسید، گفته می شود که یک رابطه تعادلی بلندمدت بین این متغیرها برقرار است چراکه این متغیرها در طول زمان با هم حرکت می کنند و در بلندمدت از یکدیگر دور نمی شوند. در این حالت می توان یک رابطه تعادلی بلند مدت نظیر رابطه  Yt = Bxt + Ut را بین این متغیرها متصور شد که پارامترهای آن­ را (B) نیز می­­ توان به روش OLS برآورد کرد.

متاسفانه در مطالعاتی که تعداد مشاهدات در آنها کم است، استفاده از روش OLS در تخمین رابطه بلندمدت بین متغیرهای مورد نظر به دلیل نگرفتن واکنشهای پویای کوتاه مدت موجود بین متغیرها اعتبار لازم را نخواهد داشت چرا که تخمین زننده های OLS عموماً غیر نرمال بوده و در نتیجه آزمون فرضیه با استفاده از آماره­های آزمون معمولی معتبر نخواهد بود.

بنابراین بهتر است الگویی را به کار بریم که پویایی کوتاه مدت را در خود لحاظ کرده باشد تا ضرایب الگو با دقت بیشتری برآورد شوند. در این راستا الگوی ARDL پیشنهاد شده است که در این بخش قصد داریم ضمن تخمین تابع بلندمدت تقاضای پول به چگونگی برآورد این الگو با استفاده از نرم افزار Microfit بپردازیم.

جهت انتقال داده ها از محیط Excel به محیط Microfit باید ابتدا داده ها را از محیط Excel، Copy کنیم و سپس مسیر زیر را طی کنیم (شکل ۱-۱) تا کادر مکالمه pasting data from… ظاهر شود.(شکل ۱-۲)

Edit>Past Data

شکل 1

شکل 2

در این کادر اطلاعاتی در مورد سری زمانی مورد مطالعه، از قبیل دوره تناوب داده ها (مثلاً سالیانه یا فصلی) سال شروع و پایان دوره مورد مطالعه و همچنین تعداد متغیرهای مورد بررسی، از شما خواسته می شود که باید متناسب با موضوع هدف تکمیل گردند. پس از تکمیل کادرها روی ok کلیک کنید تا پنجره ای با عنوان Additional clipbo… ظاهر شود.(شکل ۱-۳)

شکل 3

Invalid download ID.

صفحات: 1 2 3 4

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

13 نظر

  1. یاشار

   دوست عزیز، شما می توانید با عضویت در سایت ، آموزش گام به گام مایکروفیت را مطالعه نمایید که قسمت اول آن منتشر شده و از هفته آینده قسمت ها ی جدید آن در سایت منتشر خواهد شد.

 1. مریم

  سلام خسته نباشید
  عبادتتون قبول
  من یه تابع درجه دومو تو ماکروفیت میخوام رابطه بلندمدتشو ببینم چرا تو نتایج توان دوم متغیر، مثبت و خود متغیر منفی میشه؟؟؟
  تو ایویوز تخمین اولیه همون تابع با تئوری مورد نظرم سازگاره و توان دوم متغیر منفی میشه پس چرا تو ماکروفیت برعکسه یعنی توان دوم منفی نمیشه توان اول منفی میشه؟
  باتشکر

 2. آرينا

  سلام . در مورد رsure در ميکروفيت سوال داشتم خدمتتون لطفا راهنمايي فرماييد:در صفحه اي که بايد معادلات نوشته شود، وقتي معادلات را با نقطه ويرگول جدا مي کنم ،مرتب يا از نقطه ويرگول ايراد ميگيره يا از تکرار مرتب عرض از مبدا

 3. ‍پینگ بک: آموزش تخمین مدل ARDL با نرم افزار ایویوز و ماکروفیت - سمینو

نظر بدهید