آموزش کار با مایکروفیت ۴ ( Microfit 4.0 )

آموزش کار با مایکروفیت ۴ ( Microfit 4.0 )

با توجه به اینکه داده ها را از محیط Excel وارد می کنیم مناسب است که در پنجره(۱-۳) گزینه های Data only را انتخاب کنیم تا مشکل خاصی در وارد کردن داده ها پیش نیاید. روی ok کلیک کنید تا پنجره variables ظاهر شود.(شکل ۱-۴) در این پنجره باید نام هر یک از متغیرها را در یک ردیف زیر ستون variables به جای xi و به همان ترتیبی که در محیط Excel قرار داشتند و قبلا آنها را Copy کرده ایم بنویسیم. روی GO کلیک کنید تا فرآیند وارد کردن داده ها به اتمام برسد. باید توجه داشته باشید که در نرم افزار Microfit نباید در هر کدام از سری های زمانی مورد نظر برای مثلاً یک دوره داده ای نوشته نشده باشد.

شکل 4

دوباره روی GO کلیک کنید تا ورود داده ها تثبیت شود و منوهای multi و process و single نیز فعال شوند.(شکل ۱-۵)

شکل 5

جهت تعریف جز عرض از مبدأ منوی process را انتخاب کنید تا پنجره ای با عنوانcommand Editor-untitled ظاهر شود. در نوار منوی پایین این پنجره گزینه _constant را انتخاب کنید. در این صورت پنجره ای با نام Input a string باز می شود(شکل ۱-۶) که از شما می خواهد تا نامی را برای عرض از مبدأ وارد کنید. روی ok کلیک کنید تا دستور اجرا شود.

شکل 6

به این نحو که یک ستون با عنوان C و مقادیر۱ را می توانید با انتخاب منوی Data ببینید. اگر در ستون C به جای مقادیر۱، None را مشاهده کردید از نوار ابزار حاشیه سمت راست پنجره Data Editor گزینه undo را انتخاب کنید تا مقادیر ۱ ظاهر شود. مجدداً بر روی GO کلیک کنید تا داده ها تثبیت شوند.

فرض کنید در مدل مورد نظر لازم است تا مقادیر لگاریتمی متغیرها را داشته باشیم. برای تعریف مقادیر لگاریتمی متغیرها، روی منوی process کلیک کنید تا پنجره ای به شکل (۱-۸) ظاهر شود. در کادر خالی این پنجره مقادیر لگاریتمی متغیرهای مورد نظر را به نحوی که در شکل ۱-۸ نشان داده شده است تعریف می کنیم. جهت اجرای دستور روی Go کلیک کنید.

شکل 7

Invalid download ID.

صفحات: 1 2 3 4

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

13 نظر

  1. یاشار

   دوست عزیز، شما می توانید با عضویت در سایت ، آموزش گام به گام مایکروفیت را مطالعه نمایید که قسمت اول آن منتشر شده و از هفته آینده قسمت ها ی جدید آن در سایت منتشر خواهد شد.

 1. مریم

  سلام خسته نباشید
  عبادتتون قبول
  من یه تابع درجه دومو تو ماکروفیت میخوام رابطه بلندمدتشو ببینم چرا تو نتایج توان دوم متغیر، مثبت و خود متغیر منفی میشه؟؟؟
  تو ایویوز تخمین اولیه همون تابع با تئوری مورد نظرم سازگاره و توان دوم متغیر منفی میشه پس چرا تو ماکروفیت برعکسه یعنی توان دوم منفی نمیشه توان اول منفی میشه؟
  باتشکر

 2. آرينا

  سلام . در مورد رsure در ميکروفيت سوال داشتم خدمتتون لطفا راهنمايي فرماييد:در صفحه اي که بايد معادلات نوشته شود، وقتي معادلات را با نقطه ويرگول جدا مي کنم ،مرتب يا از نقطه ويرگول ايراد ميگيره يا از تکرار مرتب عرض از مبدا

 3. ‍پینگ بک: آموزش تخمین مدل ARDL با نرم افزار ایویوز و ماکروفیت - سمینو

نظر بدهید