افزونه های کاربردی آماری برای اکسل

افزونه های کاربردی آماری برای اکسل

یکی از کاربردی ترین امکانات اکسل، افزودن افزونه های کاربردی به آن است که قدرت آن را بیشتر می کند. در زیر می خواهیم به برخی از افزونه های کاربردی در علم آمار اشاره نماییم.

Analysis Toolpac

این افزونه که در نسخه‌های پیشین اکسل نیز موجود بوده، برای کارهای آماری همانند رسم هیستوگرام، بررسی فرضیات آماری و توزیع متغیرها مناسب می‌باشد. همراه با نصب مجموعه آفیس، Analysis Toolpac نیز نصب می‌گردد، اما در حالت عادی فعال نمی‌باشد و به منظور فعال سازی آن نیاز است از مسیر زیر آن را فعال نمود.

File -> Option -> Add-ins

با انتخاب Add-ins از منوی Option پنجره‌ای مطابق با پنجره زیر باز می‌شود.

با قرار دادن حالت Manage بر روی Excel Add-ins و زدن کلید Go پنجره‌ی جدیدی باز می‌شود که در آن می‌توانید تیک مربوط به Analysis Toolpak را فعال نموده و با تایید آن ابزارهای‌ Analysis Toolpak به تب Data اضافه می‌شوند.

Solver

این افزودنه بسیار قدرتمند به منظور حل مسائل بهینه سازی و مباحث پژوهش‌عملیاتی (Operation Research) و حل مسائل معروف اکادمیک مثل فروشنده دروه گرد، حمل و نقل یا مسائل واقعی قیمت گذاری و بهینه سازی سبد سهام و …. مورد استفاده قرار میگیرد و نحوه‌ی فعال‌سازی آن همانند Analysis Toolpac می‌باشد، تنها تفاوت آن است که به جای زدن تیک Analysis Toolpak باید تیک Solver را زد.

Power Pivot

این افزودنه قدرتمند برای نسخه های ۲۰۱۰ به بالا قابل استفاده است و مستر اکسل در کتاب خود آن را قویترین ابزار اکسل خوانده است. به کمک این افزونه می توانید اطلاعات را از منابع مختاف فراخوانی کرده و بین جداول آنها روابط متفاوتی تعریف نموده و Data Model ایجاد کنید.

فعال سازی آن مشابه با Analysis Toolpac  می‌باشد، با این تفاوت که در پنجره Add-ins حالت Manage را باید بر روی Com Add-ins قرار داده و بعد از زدن دکمه Go در پنجره جدید تیک مربوط به آن را فعال نمود (برای اکسل نسخه ۲۰۱۰ و بالاتر لازم است ابتدا آن را دانلود و نصب نمایید)

Microsoft Power Map Preview for Excel

این افزودنی برای حالات گزارش‌گیری و تصویر کردن اطلاعات بر روی نقشه مناسب می‌باشد به گونه ای که با وارد کردن مقدار شاخص برای هر شهر یا کشور و فراخوانی در این افزونه، به طور خودکار ان شاخص برای ان منطقه رسم می گردد. Power Map تب جداگانه‌ای ندارد و در تب Insert  ظاهر می شود، ولی برای استفاده از آن باید ابتدا این افزونه را از سایت ماکروسافت دانلود و نصب نمایید.

دانلود از مایکروسافت

Power Query

در هنگام کار با اطلاعات در ابعاد بالا، ممکن است فرایند تغییرات بسیار زمان بر باشد و یا این که در طول فرایند با مشکل مواجه شویم، با استفاده از این افزونه، می‌توانید به راحتی بر روی اطلاعات در ابعاد بالا کار نموده و بعد از تعیین تغییرات، تغییرات را بر روی تمامی داده‌ها اعمال نمایید. این افزونه به صورت پیشفرض در اکسل ۲۰۱۶ موجود می‌باشد و برای اکسل ۲۰۱۳ ابتدا باید فایل نصب آن را از سایت مایکروسافت دانلود نموده و بعد از نصب کردن از قسمت Add-ins از حالت Com Add-ins آن را فعال نمایید.

دانلود از مایکروسافت

SQL Data Mining Addin

تکنیک های داده‌کاوی و کاوش داده‌ها یکی از کاربردی ترین ابزارها، جهت ارزیابی و کشف دانش نهفته در داخل داده‌ها می‌باشد که این افزونه ابزارهای داده‌کاوی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.(جهت استفاده از این افزونه نیاز است ابتدا آن را نصب نموده و سپس از قسمت Add-ins آن را فعال نمود)

دانلود از مایکروسافت

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید