داده های تابلویی یا پانل در Eviews

داده های تابلویی یا پانل در Eviews

داده های تابلویی ترکیبی از داده های مقطعی و سری زمانی می­باشند، یعنی اطلاعات مربوط به داده­های مقطعی را در طول زمان مشاهده می­کنیم. واضح است که چنین داده هایی دارای دو بعد می باشند که یک بعد آن مربوط به واحدهای مختلف در هر مقطع زمانی خاص است و بعد دیگر آن مربوط به زمان می باشد. استفاده از روش داده­های تابلویی نسبت به روشهای مقطعی و سریهای زمانی دو مزیت عمده دارد: اول اینکه، به محقق این امکان را می­دهد تا ارتباط میان متغیرها و حتی واحدها (کشورها)را در طول زمان در نظر بگیرد و به بررسی آنها بپردازد و مزیت دوم نیز، در توانایی این روش در کنترل اثرات انفرادی مربوط به کشورها (به عنوان واحدهای مقطعی) است که قابل مشاهده و اندازه­گیری نیستند.

در این بخش به چگونگی تخمین تابع تقاضای پول در داده های تابلویی با استفاده از نرم افزار Eviews6.0 می پردازیم.

– مسیر زیر را اجرا کنید تا پنجره workfile create باز شود.

File>new>workfile…

شکل 1

در این پنجره اگر تمامی داده ها برای کل دوره و تمامی واحدهای مورد مطالعه وجود داشته باشد در کادر workfile structure type گزینه Balanced panel را انتخاب می کنیم در غیر این صورت با داشتن سری های زمانی واحدهای انفرادی مختلف گزینه Dated-regular frequency را انتخاب می کنیم.

همچنین در کادر مربوط به start date و End date اگر تک تک مقادیر داده های فصلی یا سالانه یا… را مورد استفاده قرار دهیم زمان آغاز و پایان دوره را پایه وارد کنیم.(شکل ۲) ولی اگر از میانگین ۵ ساله یا… داده ها استفاده کنیم باید در کادر آغاز دوره شماره ۱ و در کادر پایان دوره شماره آخرین دوره پنج ساله ای که از آنها میانگین گرفته شده است را وارد کنیم.

شکل 2

روی ok کلیک کنید تا پرونده کاری شما تشکیل شود.

مسیر زیر را از منوی اصلی اجرا کنید تا پنجره new object باز شود.

Object>new object

در این پنجره از کادر Type of object گزینه pool را انتخاب کنید.(شکل ۳)

شکل 3

با انتخاب گزینه pool پنجره ای به شکل ۴ باز می شود که باید در کادر خالی آن نام واحدهای انفرادی مورد مطالعه را به نحوی که در شکل مشاهده می شود وارد کنیم.

بعد از نوشتن نام کشورها یا واحدهای انفرادی روی منوی Define کلیک کنید.

مسیر مقابل را اجرا کنید تا پنجره series list ظاهر شود.

View>spreadsheet

شکل 5

در پنجره series list نام متغیرهای مورد نظر را که قصد داریم از محیط Excel به محیط Eviews وارد کنیم را می نویسیم. نحوه ی نوشتن نام متغیرها را در شکل ۶ مشاهده می کنید.

شکل 6

روی ok کلیک کنید تا پنجره مربوط به داده ها باز شود.(شکل ۷) در این پنجره نیز داده های مربوط به هر متغیر را ستون به ستون وارد می کنیم.

شکل 7

جهت تعریف مقادیر لگاریتمی متغیرها منوی pool Genr را از نوار منوی پنجره ۷ انتخاب می کنیم. پنجره ای با عنوان Generate series by… ظاهر می شود که باید لگاریتم متغیرها را به نحوی که در شکل ۸ ملاحظه می شود وارد کنیم.

شکل 8

روی ok کلیک کنید و سپس منوی Estimate را انتخاب کنید. پنجره ای با عنوان Pool Estimation باز می شود.(شکل ۹)

شکل 9
دانلود ایویوز ۹ - ۶۴ بیتی     دانلود ایویوز ۹ - ۳۲ بیتی

ادامه در صفحه ۲:

صفحات: 1 2

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

99 نظر

   1. ناهید

    باسلام
    برای کار پایان نامه ام نیاز به آموزش استفاده از نرام افزار eviews6 دارم و همینطور آزمون هایی که باید بر روی داده هایم انجام دهد
    و همچنین نرم افزار Stata وآموزش استفاده از این نرم افزار هر چه از سایت های مختلف دانلود کردم نتوانستم آن را اجرا کنم
    با تشکر از زحمات شما

   2. ناهید

    با سلام برای کار پایان نامه ام نیاز به نرم افزار Stata دارم از هر سایتی دانلود کردم موفق به اجرای آن نشدم
    و همچنین فایل آموزشی آ . اگر امکان دارد هر دوی آن ها را برای ایمیل نمایید
    همینطور اگر فایلی در مورد آزمون هایی که باید روی داده های پانل انجام گیرد در دسترس است آن را نیز ارسال نمایید
    با تشکر

   3. شایان

    درود
    ممنون از تارنمای بسیار مفیدتون
    دوست عزیز آیا امکان ارسال فایل آموزشی استاتا (داده های تابلویی) به پست الکترونیکی من وجود دارد؟
    از وقتی که در راه اطلاع رسانی می گذارید ممنونم.
    موفق باشید

 1. رها

  سلام من دانشجوي كارشناسي ارشد رشته مديريت مالي هستم و براي پايان نا مه ام نياز دارم داده هايي از سازمان بورس بگيرم اما نمي دونم چطور من مي خوام نوسان نقدينگي و شاخص قيمت را در بين سالهاي مختلف بسنجم لطفا اگر اطلاعاتي داريد كمكم كنيد .و پاسخ را برايم ميل كنيد . مچكرم

  1. یاشار

   با سلام. دوست عزیز، شما باید این آماره ها را از سایت بانک مرکزی به آدرس (http://www.cbi.ir) دریافت نمایید. به عنوان نمونه شاخص قیمت ها در سالهای مختلف را می توانید از اینجا دانلود نمایید. همپنین سایر آمارها در مسیر زیر قابل دسترسی می باشد.
   http://www.cbi.ir/section/1378.aspx

 2. آرش

  سلام بر شما
  از کمک شما و سایت خوبتون بی نهایت سپاسگزارم
  من دانشجوی فوق لیسانس اقتصاد و به شدت نیازمند راهنمایی در زمینه رگرسیون مدل با استفاده از داده های مقطعی و آزمونهای لازم برای اون با استفاده از ای ویوز هستم. تو رو خدا منو کمک بکنید. ایمیلم رو نوشتم براتون.

 3. arina

  با عرض سلام ،خواهشمندم بنده رو در خصوص انجام روش گشتاور تعميم يافته GMM راهنمايي فرماييد.خروجي و آزمون هاي مربوط به آن را چطوري انجام بدم ،خيلي خيلي ضروريه ، منتظر پاسخ شما هستم،با تشکر

  1. یاشار

   با عرض پوزش از تاخیر در پاسخگویی،
   روش گشتاور تعمیم یافته یکی از 3 متد تخمین در اقتصاد سنجی است البته این روش بیشتر در آمار کاربرد دارد.
   این روش تخمین فقط به پتانسیلها و شرطهای گشتاوری برای تخمین مدل چه اقتصادی و چه آماری و چه در محاسبات احتمالات نیاز دارد.
   یکی از قابلیتهای این روش استفاده از فرضیات ساده شده در محاسبه و تخمین می باشد.از دیگر مزایا ی این متد این که تخمین بعضی مدلها صرفا از طریق این روش بررسی می گردد.
   در هر آزمون هر متغیر و مقداری، چه موضوعی باشد و چه حقیقی، با توجه به شرایط موجود در اون تحلیل قابل تفسیر بوده و محدوده قرار گرفتن مقدارهای معین بنا به تفسیر موجود مشخص می گردد.
   برای مطالعه بیشتر در اقتصاد سنجی کتاب زیر رو معرفی میکنم:
   introductory econometrics:a modern approac
   jeffrey m.wooldridge

 4. zahra

  با سلام
  من برای جمع اوری داده برای موضوع
  رابطه بین کیفیت گزارشگری مالی و پراکندگی بازده غیر عادی سهام در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار!
  یا هر موضوع دیگه ای که بتونم با ایویوز کار کنم مشکل دارم حتی نمیدونم باید چی سرچ کنم برای داده. فقط کار با نرم افزار ایویوز برا استاد مهمه نه خود موضوع
  شما میتونید بهم کمک کنید
  ممنون

  1. یاشار

   با توجه به اینکه تنها نیاز به کار با ایویوز دارید، پیشنهاد می شود از عنوان های پایان نامه ها که ابطه متغیرها در آنها سنجیده و تایید شده، استفاده نمایید. همچنین در سایت های مرکز آمار و بانک مرکزی تمام آمارهای مورد نیاز شما یافت می گردد. در سایت استانداری های استان ها نیز می توان اطلاعات محلی آن استان را یافت.
   برای کار با ایویز نیز از آموزش ایویز در سایت استفاده نمایید.
   موفق باشید

 5. ندا

  سلام
  ممنون از وب سایت عالیتون
  ببخشید وقتی که مدل ما مشخص شد پول هست باید چجوری تخمینش بزنم؟میشه گام به گامش رو بگین؟و اگه پنل بود چجوری؟
  ممنون میشم اگه از طریق ایمیل جواب بدین
  یا علی

 6. یاور

  با سلام
  از سایت خوبتون بی نهایت سپاسگذارم،در رابطه با روش gmm برای داده های سری زمانی و اینکه مبانی نظری اش چگونه است ، مطلب می خواستم.اگر در این رابطه کمکم کنید تا آخر عمرم دعاگویتان خواهم بود.
  خداوند پشت و پناهتون باشه.
  خیلی مخلصیم

  1. یاشار

   روش گشتاور تعمیم یافته یکی از ۳ متد تخمین در اقتصاد سنجی است البته این روش بیشتر در آمار کاربرد دارد.
   این روش تخمین فقط به پتانسیلها و شرطهای گشتاوری برای تخمین مدل چه اقتصادی و چه آماری و چه در محاسبات احتمالات نیاز دارد.
   یکی از قابلیتهای این روش استفاده از فرضیات ساده شده در محاسبه و تخمین می باشد.از دیگر مزایا ی این متد این که تخمین بعضی مدلها صرفا از طریق این روش بررسی می گردد.
   در هر آزمون هر متغیر و مقداری، چه موضوعی باشد و چه حقیقی، با توجه به شرایط موجود در اون تحلیل قابل تفسیر بوده و محدوده قرار گرفتن مقدارهای معین بنا به تفسیر موجود مشخص می گردد.
   برای مطالعه بیشتر در اقتصاد سنجی کتاب زیر رو معرفی میکنم:
   introductory econometrics:a modern approac
   jeffrey m.wooldridge

     1. راحيل

      با سلام و خسته نباشید
      فایل آموزش ایویوز برای تجزیه و تحلیل داده های پنل (شامل نحوه وارد کردن داده و بررسی معادله تخمین زده شده) را اگر امکان هست برام میل کنید.
      باتشکر

 7. Ho3ein

  با عرض سلام
  خیلی ممنون از مطالب مفید سایتتون.مطلبی در مورد توضیح راجع به مدلای مختلف اقتصاد نیازمندم. و روش ها یی مانند ARDL , Gmm و … .
  و اینکه صادرات محصولات کشاورزی از چه روش هایی میشه استفاده کرد.

 8. مرضیه امینی

  سلام خیلی از مطالب مفیدتون متشکرم چند تا سوال داشتم چطور میتونم داده های پانل رو از نرم افزار excel به eviews در صفحه پول کپی کنم. بعد اینکه چطور ازمون برابری واریانس ها رو درeviews انجام بدم و اگر واریانس ها برابر نبودن چه باید کرد خیلی ممنون

 9. مرضیه

  سلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون من چند تا سوال داشتم ممنون میشم اگه جواب بدید .میخواستم بدونم چطور میتونم داده های پانل رو از
  نرم افزار excel به قسمت pool در نرم افزار eviews کپی کنم چند بار امتحان کردم نتونستم . بعد اینکه برای داده های پانل چطور در نرم افزار eviews ازمون برابری واریانس رو انجام بدم و اگر واریانس ها برابر نبودن چه باید کرد .

 10. raha

  لطفا فایل آموزش eviews را برایم ایمیل کنید
  دو سوال:
  برای تست پانل یا پولینگ از آزمون لیمر استفاده می شود یه سوالی که پیش میاد اینه که قبل از این تست ما باید در اون قسمتی که none,fix, random کدوم رو انتخاب کنیم؟
  از طرفی قبل از انجام این تست pool رو انتخاب کنیم یا equationرا؟؟

   1. صنا

    با سلام واحترام
    سوال من دقیقن مثل سوال بهاره خانم بود این همه سوال رو جواب دادین! ای کاش این سوال رو که مثل سوال من بود جواب داده بودین.
    تشکر میکنم از مطالب خوب وخیلی خیلی بدردبخور سایتتون. درسته جوابم رو ندیدم ولی خیلی نکته ها رو گفتین وتا جایی که تونستین راهنمایی کردین.مرسیییییی

     1. صنا

      با سلام وتشکر فراوان
      نحوه ی انجام آزمون کای او در استاتا را لازم داشتم ؟؟ وممنون میشم اگه آموزش پنل دیتا در استاتا رو به ایمیلم بفرستید.
      و آیا جمله ای را که در ادامه نوشته ام صحیح میباشد: یکی از متغیرهای من با یکبار تفاضل گیری در استاتا مانا شده( lag1).وهمچنین بقیه ی متغیرهایم در سطح مانا شدن. پس باید یک آزمون کای او و یا پدرونی باید گرفته بشه . اما اگر تمامی متغیرها در سطح مانا شده بودن نیازی به آزمون کای او نبود. آیا برداشت من صحیح میباشد؟؟؟ممنون میشم جواب سوالم رو بدهید.مرسییی

 11. مریم

  با سلام
  من دانشجوی ارشد اقتصاد هستم
  یک مقاله دارم که باید با ایویوز کار کنم داده های من پانل هستن
  هر چی میزنم فرمانهاشو ارور میده خواهشا اگر امکان داره لطف کنید فرمانهای داده های پانل رو برام ایمیل کنید
  [email protected]

 12. hossein

  با سلام خدمت شما دوست عزیز
  ببخشید میخواستم بدانم آیا شما فایل آموزشی دارید که در آن نحوه انجام آزمونهای ناهمسانی واریانس و خود همبستگی را در داده های پانل دیتا در اویوز انجام دهد و اگر استاتا هم باشد ممنون میشم. برای پایان نامه ام لازم دارم. اگر لطف نمایید ایمیل کنید سپاس گذارم
  با تشکر

 13. منصوریان

  ضمن عرض سلام و تشکر از مطالب بسیار مفیدتون
  پایان نامه من بصورت پرسشنامه ای و با eviews باید انجام بشه همه آموزش های ایویوز هم با داده های سری زمانی آموزش میدن. بسیار ممنون میشم اگه مطلبی در این خصوص برام بفرستین

 14. کاظمی

  سلام
  وقت بخیر
  پایان نامه من کار با داده های پانل در ایویوز هست
  فایل آموزشی برام میل میکنیید؟
  با کمال تشکر
  من نحوه انجام آزمون هم جمعی رو میخوام
  و نحوه رفع آن
  مرسی از لطفتون

 15. نرگس

  سلام ببخشید من برای تخمین های آماری پایان نامم از نرم افزار استاتا استفاده کردم یه مشکلی که هست اینه که برای بعضی از رگرسیونام آزمون هاسمن رو که انجام میدم آماره کای دو منفی میشه و هیچ prob داده نمیشه نمیدونم مشکل از کجاست میشه کمکم کنید ممنون میشم 🙂

 16. نرگس

  سلام بخشید میخواستم ببینم آیا برای ورود متغیرهای مجازی در نرم افزار استاتا باید کار خاصی انجام داد؟ بعد میتونم بپرسم اگر داده ها پنل باشه و بخوای با استاتا کار کنیم از چه آزمون های آماری باید استفاده کنیم؟ با تشکر

   1. راحيل

    با سلام و خسته نباشید
    فایل آموزش ایویوز برای تجزیه و تحلیل داده های پنل (شامل نحوه وارد کردن داده و بررسی معادله تخمین زده شده) را اگر امکان هست برام میل کنید.
    باتشکر

 17. فرشید

  سلام
  جزوه آموزشی دکتر مهر آرا که در مورد آموزش مدلهای پنل دیتا در ایویوز هست رو دارید؟
  اگز دارید ممنون میشم برام بفرستید
  هر جزوه ای که بتونه مراحل کامل آزمونهای مرتبط با پنل دیتا رو بهم آموزش بده رو برام بفرستید ممنون میشم چون برای کار پایان نامه ارشدم نیازم مبرمی بهش دارم
  سپاس

   1. مهدیه

    با سلام و خسته نباشد
    بی زحمت اگه امکانش هست فایل آموزش ایویوز برای تجزیه و تحلیل داده های پنل (شامل نحوه وارد کردن داده و بررسی معادله تخمین زده شده، رسم نمودار داده های پانل در ایویوز) را اگر امکان هست برام میل کنید. فایل اموزش روش گشتاور تعمیم یافته gmm را نیز اگه ممکنه برام ایمیل کنید.
    ممنون از لطفتون
    التماس دعا

    1. hamed

     سلام وباتشکر ۱ سوال ؟
     وقتی مرحله آخر میرسم و روی پنجره pool estimation:
     ok میکنم erorr
     میده prof_ melli is not defined که prof همون سود بانک ملی یا متغییر وابسته ام هستش دلیلشو میدونین ؟؟؟

 18. hamed

  و اینکه میدونید چجوری باید متغییر مجازی رو تو مدلهای پا نل ایجاد کرد واسه ols رو بلدم میگن مثل همونه ولی نمیشه خوب متغییر مجازیو وقتی در متغغیر مورد نظر برازش میکنم error میده با تشکر

 19. zahrabt

  سلام وقت بخیر/ تشکر از مطالب خوب سایت/
  بنده برای فصل ۳ پایان نامه روش تحقیق پانل دیتا رگررسیون تحلیلی و نیاز دارم ممنون میشم این روش تحقیق رو برام ارسال کنید. تشکر از سایت خوب اتون

  1. یاشار آذرسعید

   دوست عزیز، بهترین کار مطالعه جلد دوم کتاب گجراتی می باشد. زیرا مجموعه اطلاعات در خصوص پانل دیتا آنقدر پیچیده و زیاد می باشد که امکان ارسال آن وجود ندارد.
   با احترام

 20. morteza70

  باسلام
  یه سوالی دارم در رابطه با آزمون چاو یا همون fلیمر
  طبق تصویر آموزشی که شما در این پست قرار دادین، مقدار prob در آزمون Fلیمر ۰ شد.. سوال اینجاست که اگر مقدارش مثل آزمونی که من انجام دادم برابر ۰/۱۳۷۳ شده باشه اونوقت چه اقدامی باید انجام بدم؟ یعنی استفاده از روش پانل دیتا رد میشه؟

  خیلی ضروریه ..ممنون میشم راهنماییم کنید.

 21. aliansari

  سلام وقت بخیر من تو پایان نامم از مدل پنل استفاده کردم.
  داده هام رو وارد کردم و تخمین هم زدم و ذخیره کردم. الان فایل خودم رو باز میکنم چطور میتونم به اون صفحه تخمینم دست پیدا کنم
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون میشم زودتر پاسخم رو بدین
  سپاس فراوان

 22. zahra_h

  سلام. خیلی ممنونم از سایت خوبتون. اطلاعاتی در مورد نحوه کار پانل دیتا در ایویوز نیاز دارم. ممنون میشم اگر کمکم کنید. ضمنا یه سوال داشتم :
  هنگام ساختن workfile برای داده های پانل در نرم افزار ایویوز (داده های ۵ ساله مثلا ۱۳۸۰-۱۳۸۵-۱۳۹۰-۱۳۹۵) باید چه مشخصاتی را وارد کنم؟ balanced data? frequency ؟ خیلی ممنون میشم کمکم کنید.

 23. hosna

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  میشه توضیحی در مورد پنل متوازن و غیرمتوازن بهم بدید.یا اینکه کتابی معرفی بفرمایید.
  و همینطور جزوه ی اموزش پنل در ایویوز رو برام ارسال کنید
  با تشکر فراوان

 24. judy

  با سلام و خسته نباشید
  اگه لطف کنید که راهنمایی کنید
  داده های ۱۰تا شرکت رو تو پنج سال میخاستم ولی چه جور میتونم این داده ها رو بدست بیارم و اینکه مدلی ک میخاستم انجام بدم دو متغیر مستقل و یکی وابسته س
  چون تغییر رشته ای بودم اصلا نمیدونم چه جور میشه این کارا رو انجام بدم 🙁

  1. یاشار آذرسعید

   سلام. مدل های اقتصادی را نمی توان با اطلاعات کلی تخمین زد. در صورتی که نیاز به کمک یا همکاری دارید، اطلاعات کامل تری را در ایمیل برای من ارسال کنید تا بتوانم در این خصوص شما را راهنمایی کنم.
   با احترام

نظر بدهید