چه چیز بر ارزش بیت کوین موثر است؟

چه چیز بر ارزش بیت کوین موثر است؟

در طول ماههای اخیر همواره شاهد رشد فزاینده‌ ارزش بیت کوین بوده‌ایم به نحوی که ارزش آن برای اولین بار در تاریخ از مرز ۵۰۰۰ دلار عبور کرده و رکورد جدیدی برای پول رمزنگاری شده به ثبت رسانیده است. به ‌طوری‌که به ارزشی بیش از دو برابر ارزش یک اونس طلا(۱۳۰۰ دلار) رسیده است.

این ارز در تارخ بیست و دوم خرداد۱۳۹۶ به ارش ۳۰۱۴ دلار رسید هرچند در هفته های پس از آن سیر نزولی و احتمالاً تعدیل خود را طی می کند ولی به نظر می‌رسد اما با افزایش به بالاتر از ۵۰۰۰ دلار در مهر ماه، وارد مسیری شده که در آن به‌صورت مهارنشدنی در حال حرکت است و در پاسخ به عوامل محیطی و بین المللی در آینده موجب حیرت دست اندر کاران صنعت مالی و بانکی خواهد شد.

ارزش بیت کوین:

بیت‌کوین شناخته‌شده‌ترین و مقبول‌ترین پول رمزنگاری شده از نظر پلتفرم پرداخت است. در نمودار زیر رشد ارزش بیت کوین و پرش آن به رقم ۵۰۰۰ دلار کاملا مشخص است.

روند قیمت بیت کوین

روند قیمت بیت کوین

در حال حاضر ارزش بازار مجموع پول‌های رمزنگاری شده بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است؛ حال آنکه بیت‌کوین نزدیک به نیمی از ارزش کل پول‌های رمزنگاری شده را به خود اختصاص داده است. بر اساس آمارهای ارائه‌شده، ارزش بیت‌کوین از مرز ۴۷ میلیارد دلار عبور کرده است و سایر پول‌های رمزنگاری شده نظیر Ethereum و Ripple، به ترتیب ۲۷ و ۱۱ میلیارد دلار و مابقی پول های رمزنگاری شده هر یک به طور متوسط کمتر از یک میلیارد دلار ارزش دارند.

بررسی عوامل تاثیرگذار بر ارزش بیت کوین:

قبل از تحلیل روند صعودی شارپ ارزش بیت کوین، ذکر این نکته لازم است که زمانی که قیمت سهام یک شرکت افزایش پیدا می‌کند، می‌توان با تحلیل و بررسی شرایط، دلیل افزایش ارزش سهام کمپانی مورد نظر را عنوان کرد. برای مثال زمانی که اپل یک فصل بسیار خوب را از نظر مالی سپری می‌کند، ارزش سهامش بلافاصله پس از ارائه‌ی گزارش مالی افزایش پیدا می‌کند. زمانی که اقتصاد جهانی با یک بحران روبه‌رو می‌شود، تقاضا برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های امن افزایش پیدا می‌کند و در این زمان است که گزینه‌های نظیر طلا بیشتر مورد توجه واقع می‌شود و در نتیجه ارزش طلا اوج می‌گیرد.

اما در مورد بیت‌کوین به‌عنوان پول رمزنگاری شده که در ماه‌های اخیر ارزش آن بسیار بالا رفته است، نمی‌توان زیاد به تحلیل‌های منطقی دل بست. در ماه‌های اخیر اخبار چندان مثبتی در رابطه با بیت‌کوین منتشر نشده است. برای مثال در ماه آوریل کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعطای مجوز به اولین صرافی بیت‌کوین را رد کرد. در چند سال اخیر مشکلاتی نیز جامعه‌ی بیت‌کوین را درگیر خود کرده که مربوط به تصمیم‌گیری در مورد پولشویی، عدم نظارت بانکهای مرکزی و نیز افزایش سایز بلاکها در بیت‌کوین بلاکچین  است که در واقع پایه‌ی تراکنش‌ها در پول رمزنگاری شده است که با این گونه مسائل و دست اندازها و با در نظر گرفتن تحلیل های  فاندامنتال، می بایست افت ارزش این ارز را شاهد می بودیم ولی مشاهده می کنیم که بالای ۲۰۰ درصد رشد را کسب می کند.

در ادامه به تعدادی از عوامل موثر در ارزش این ارز پر رمز و راز اشاره می کنیم:

۱-تکنولوژی بلاکچین:

 عامل اصلی پیشرفت بیت کوین، استفاده از بلاکچین به عنوان فناوری زیرساخت است. دفتر کل توزیع شده در این شبکه، رکوردی دیجیتال از وضعیت مالکیت افراد است و هیچ مدیریت مرکزی روی این شبکه وجود ندارد. این رویکرد، شفافیت مالی را در تراکنش ها به وجود می آورد. با استفاده از این شبکه، افراد می توانند با هر کسی که بخواهند، به صورت دیجیتال و بدون پرداخت هزینه اضافه به رد و بدل کردن پول بپردازند؛ هیچ سازمان یا نهادی قادر به نظارت و اعمال نفوذ در این شبکه نیست و افراد صاحب حساب نیز قابل شناسایی نیستند. از طرفی عدم نظارت بر معاملات این ارز، می توانند از عوامل کاهنده ارزش بیت کوین نزد دولت ها و بانک ها باشد چرا که می تواند ابزاری کارآمد در زمینه پولشویی را ایجاد نماید هرچند راهکارهای فنی به منظور حفظ شیوه فعلی انجام تراکنش به همراه نظارت رگولاتورها در حال بررسی و آزمایش است.

۲-بی حد و مرز بودن قیمت بیت کوین:

 مسئله مهم دیگر، بی حد و مرز بودن قیمت این ارز است. ارزش بیت کوین همچون تمامی ارزها به میزان تقاضا بستگی دارد و از آنجا که تعداد کل بیت کوین ها محدود خواهد بود، بنابراین هر رقمی را می توان برای ارزش این واحد پولی متصور شد.

۳-وضع قوانین حمایتی یا بازدارنده:

 توجه کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن، روسیه، چین و…  و شرکتهای پیشرو از جمله IBM و همچنین کنسرسیوم R3 با همکاری بانکهای بین المللی، به بلاکچین و بیت کوین،  توسعه روز افزون بستر اینگونه ارزهای رمز نگاری شده را موجب شده اند. به عنوان مثال در ابتدای ماه آوریل ۲۰۱۷، ژاپنی‌ها اعلام کردند که بیت کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت قانونی در کشورشان در نظر خواهند گرفت. روسیه نیز پس از آن اعلام کرد بیت کوین و سایر پول‌های رمزنگاری شده را به‌عنوان یک روش پرداخت جدید از سال ۲۰۱۸ در نظر خواهد گرفت. چراغ سبز ژاپنی‌ها به بیت‌کوین یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت این واحد پول است. چارلز هایتر، مدیرعامل موسسه‌ی تحلیلی CryptoCompare معتقد است که ژاپنی‌ها اخیرا روی خوشی به پول رمزنگاری شده نشان داده‌اند و در پی آن هستند تا قوانین بیشتری برای کنترل این پدیده‌ی جدید و صرافی‌های آن ایجاد کنند.

۴-افزایش تقاضا و استقبال از پول های رمزنگاری شده:

 یکی دیگر از فاکتورهای افزایش ارزش پول‌های رمزنگاری شده که بسیاری از کارشناسان روی آن اتفاق نظر دارند، استقبال از پول رمزنگاری شده از سوی کاربران است. بیت‌کوین به‌عنوان مقبول‌ترین پول رمزنگاری شده هنوز فاصله‌ی زیادی با عمومی شدن دارد و قبول آن به‌عنوان یک روش پرداخت با سرعت بسیار پایینی دنبال می‌شود؛ حال آنکه تبادل پول با استفاده از بیت کوین در سال‌های اخیر بیش از پیش بهبود یافته و ساده‌تر شده است.

۵-توسعه ابزار های پذیرش بیت کوین:

 افزایش خودپردازهای بیت کوین و نیز پذیرندگانی که کالا و خدمات را از طریق دریافت بیت کوین ارائه می دهند، رونق نسبی را برای این نوع ارز فراهم نموده  که در بالا رفتن ارزش آن موثر بوده اند.

۶-افزایش هزینه ماینینگ و کاهش پاداش:

 در شبکه بیت کوین که به صورت کاملاً هوشمندانه طراحی شده است، تعداد بیت کوین های استخراج شده از هر بلوک به تدریج کاهش می یابد. البته این جایزه در ابتدا ۵۰ بیت‌کوین بود. این جایزه هر چهار سال نصف می‌شود، بدین صورت که بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، تعداد ۵۰ بیت کوین برای هر بلوک بود و بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به ۲۵ بیت کوین رسید و به همین صورت هر چهار سال نصف می‌شود. البته معمولاً در حال حاضر این کار بسیار پر هزینه بوده و از عهده یک کامپیوتر بر نمی آید و به میلیاردها حدس مختلف از سراسر جهان بستگی دارد، اما در نهایت به (گروه) استخراج کننده یک بلوک، ۵/۱۲ واحد بیت کوین جایزه اعطا می شود. تا زمان نگارش این متن، تعداد ۴۶۲/۴۲۵/۱۶ بیت کوین استخراج شده است وتا سقف ۲۱ میلیون عدد ادامه خواهد داشت.

۷-ارزان بودن تراکنش های بیت کوین:

  با توجه به کم هزینه بودن معامله در بیت کوین و کارمزد بسیار پایین در تجارت این ارز، بی شک می توان گفت که آینده رشد بسیار خوبی را در پیش خواهد داشت.

۸-سیاست کشورهای ابرقدرت:

 تاثیر سیاست های هدفمند دولت ها و کشورهایی که این تکنولوژی را در انحصار دارند از قبیل آمریکا، ژاپن و چین  را نمی توان نادیده گرفت. به خصوص تصمیم دولت های چین و روسیه برای ایجاد ارز دیجیتالی مشابه برای مصارف داخلی.

۹-تمایل مردم به پول رمزنگاری شده:

 به نظر می‌رسد بیت‌کوین و سایر ارزهای رمز پایه اکنون به یکی از جذابیت‌های اصلی دنیای فناوری تبدیل شده است و همگان از آن استقبال می‌کنند. این موضوع با تمایل افراد برای تبدیل پول‌هایشان به واحد پول دیجیتال کاملا مشهود است.

۱۰- مصون ماندن نسبی ارزش بیت کوین در شرایط بحران مالی و بانکی در بسیاری از کشورها:

ارزش بیت‌کوین با وضعیت سیاسی یا موقعیت یک کشور خاص، بالا یا پایین نمی‌رود؛ این چیزی است که در ارزهای متداول به ‌وفور شاهدش هستیم. در بدبینانه‌ترین حالت می‌توانیم بگوییم چنین جریان‌هایی دست کم بر ارزش آن تأثیر منفی نمی‌گذارد. تحلیلگران معتقدند عدم ثبات سیاسی که اکنون بر کشورهای جهان حاکم است در رواج بیشتر اقتصاده از بیت کوین و افزایش قیمت آن تأثیر داشته است. در واقع سرمایه‌داران به این پول الکترونیکی به عنوان یک واحد پولی امن نظر دارند.

۱۱-هیجان بازار:

 بسیاری از مردم عادی و حتی خریداران، در این شرایط به امید افزایش بیشتر ارزش آن و بدست آوردن سود بالا و به عبارتی عقب نماندن از بازار، اقدام به خرید بیت کوین در این قیمتها می کنند که این اقدام در افزایش و یا تثبیت قیمت های بالاتر موثر خواهد بود. هایتر همچنین با اشاره به افزایش ارزش بیت‌کوین در چند ماه اخیر، این امر را دلیلی برای هجوم سرمایه‌گذاران نوپا به سمت بیت‌کوین خوانده که نتیجه‌ی آن افزایش ارزش بیت کوین می باشد. البته این هیجان در فروش و افزایش عرضه و کاهش قیمت آن نیز قابل پیش بینی می باشد.

البته همه‌ ما می‌دانیم که رقم ۲۵۰۰ دلار، اکنون به‌عنوان یک آستانه‌ اطمینان جدید محسوب می‌شود و ما باید صبر کنیم و ببینیم که این پدیده تا قبل از رسیدن به یک ثبات نسبی و قابل پیش‌بینی، تا کجا قرار است مرزهای قیمت را درنوردد.

یادآوری: در مطلب فوق هیچگونه توصیه ای جهت خرید یا فروش بیت کوین نمی گردد و صرفاً جنبه اطلاع رسانی دارد.

منابع:

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید