گام اول: ورود داده ها به مایکروفیت

گام اول: ورود داده ها به مایکروفیت

۱- ورود داده ها:

مایکروفیت را وقتی برای اولین بار اجرا می کنید، پنجره ای مطابق شکل زیر باز می شود. حال در این قسمت برای کار با مایکروفیت یا باید فایل کاری جدید ایجاد کنید یا اینکه از فایل های قبلی استفاده نمائید.

به طور کلی دو روش برای این کار وجود دارد.

۱-۱-        وارد کردن داده ها از طریق صفحه کلید

۱-۲-        استفاده از مجموعه داده های موجود

مایکروفیت

۱-۱-        وارد کردن داده ها از طریق صفحه کلید:

برای وارد کردن داده ها از طریق صفحه کلید یا باز کردن فایل کاری جدید گزینه ی New را از منوی file انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه شکل زیر ظاهر می شود که مربوط به خصوصیات آماری داده ها می باشد.

مایکروفیت

طبقه بندی زمانی موجود در پنجره بالا، در جدول زیر آمده است:

بدون تاریخ

Undated

سالانه

Annual

شش ماهه

Half_Yearly

فصلی

Quarterly

ماهانه

Monthly

دقت کنید هر کدام از گزینه های طبقه بندی زمانی (data frequency) را انتخاب کنید، باید گزینه های مربوط به تاریخ شروع و پایان و تعداد متغیر ها را نیز مشخص نمایید. بعد از کامل کردن اطلاعات، روی OK کلیک کنید تا پنجره زیر ظاهر شود.

مایکروفیت

در پنجره بالا نام متغیرها به صورت X1, X2, X3, …, Xn می آیند که شما می توانید این اسامی را تغییر دهید. در قسمت توضیحات می توانید توضیحاتی را در مورد هر یک از پارامترها وارد کنید. به عنوان مثال اگر نام متغیر را gnp بگذاریم، می توان در قسمت توضیحات Gross national of Production  را نوشت.

 • نکته: اسامی که برای متغیرها بر کی گزینید، نباید بیش از ۹ حرف داشته باشد. همچنین نباید از حروفی استفاده شود که مواردی به صورت اندیس بالا و پایین داشته باشند. و نیز از اسامی که در مایکروفیت به صورت دستور یا تابع ارائه شده است، خودداری شود. این اسامی در جدول زیر آمده اند.

دستورات

Sample – List – PLOT – XPLOT – Edit – Add – Delete – COR – Keep – Title – Entitle – Batch – SIM – SIMB – AMPERSAND – Spectrum – HIST – Scatter – Reorder – Restore

توابع

Log – EXP – ABS – SQRT – SIN – COS – SUM – UIFORM – Normal – Rank – PHI – CPHI – SIGN – INVNORM – Sort – Order – MIN – MAX – CSUM – Mean – STD – Rate – PATTEST – HPF – MAV – GDL

نکته: اگر نمی خواهید توضیحاتی را در مورد متغیرها بدهید، می توانید به طور مستقیم گزینه GO را انتخاب کنید.

مایکروفیت

در پنجره فوق بعد از اتمام ورود داده ها باید گزینه ی GO را انتخاب کنید تا اطلاعات ذخیره شود.

 • با کلیک روی Undo می توانید آخرین دستورات خود را لغو نمایید.
۲-۱-        استفاده از مجموعه داده ها

الف) برای استفاده از فایل هایی که قبلا ذخیره شده است، باید از منوی File گزینه ی Open را انتخاب کنید که در این صورت پنجره زیر ظاهر می شود.

مایکروفیت
ب) استفاده از داده های آماری سایر نرم افزارها مانند Excel و Eviews یا به طور کلی نرم افزارهایی که به صورت separate shape باشند.
برای انجام این کار مراحل زیر را انجام می دهیم:
۱- ابتدا داده ها را از Excel یا هر نرم افزار دیگری کپی می کنیم.
۲- از منوی Edit گزینه Paste data را انتخاب می کنیم. در اینجا پنجره ای مانند شکل زیر ظاهر می شود که باید جاهای خالی را با توجه به نوع داده ها پر کنید و گزینه OK را انتخاب نمایید.
مایکروفیت

در این صورت پنجره زیر ظاهر خواهد شد.

مایکروفیت

این پنجره دو قسمت دارد:

الف) Clipboard rows Contain …:

 • نام متغیر در سطر اول، توضیحات در سطر دوم و در سطرهای بعدی داده ها
 • نام متغیر و توضیحات اختیاری در سطر اول و در سطرهای بعدی
 • فقط داده ها

ب) Clipboard columns contain …:

 • تاریخ در ستون اول و در ستون بعدی داده ها
 • فقط داده ها

بعد از انتخاب گزینه های لازم، OK را انتخاب کنید.

۲- ذخیره کردن داده ها:

بعد از اتمام کارتان می توانید فایل ایجاد شده را برای کارهای آتی ذخیره نمایید. برای اینکار باید گزینه Save as را از منوی File انتخاب نمایید.

انتقال داده ها از مایکروفیت به نرم افزارهای دیگر

شما می توانید داده هایی که در مایکروفیت وجود دارد را به نرم افزارهای دیگر مانند Excel انتقال دهید. برای این کار مراحل زیر را باید انجام دهید:

الف) ابتدا در صفحه اصلی، گزینه Copy را از منوی edit انتخاب کنید. در این صورت پنجره زیر ظاهر می شود.

مایکروفیت

در این قسمت باید لیست متغیرها و محدوده زمانی متغیرهایی را که می خواهید کپی شود را مشخص کنید. در این قسمت در پایین دو گزینه وجود دارد:

 • اسامی متغیرهای کپی شده در سطر اول قرار گیرد.
 • توضیحات متغیرهای کپی شده در سطر دوم قرار می گیرد.

ب) پس از کامل کردن این پنجره، روی OK کلیک کنید. حال شما می توانید این داده ها را با استفاده از دستور paste در هر نرم افزاری که می خواهید بازخوانی نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

15 نظر

    1. یاشار

     دوست عزیز، در حال حاضر به صورت کلی سیاست ما مبنی بر لینک دادن به هیچ یک از سایت های اقتصادی نمی باد.
     استفاده و کپی مطالب سایت تنها با ذکر منبع امکان پذیر بوده و در صورت عدم ذکر منبع در ذیل مطلب، مراتب از طریق مراجع ذیصلاح پیگیری خواهد شد.
     با احترام
     مدیریت وبگاه اقتصاد ما

 1. ‍پینگ بک: آموزش مایکروفیت (ورود داده ها) | دانشجویان اقتصاد کشاورزی زابل

 2. zari

  با سلام
  لطفا بفرمایید در صورتی که بخواهیم دوره زمانی که قبلا وارد کرده ایم و ذخیره شده را مجددا تغییر بدهیم از چه مسیری باید برویم. فرضا ۲۹ ماه از اسفند ۹۲ تا تیر۹۵ را انتخاب کردیم و حالا بخواهیم مرداد ۹۵ هم اضافه شود.

  1. طباطبائی

   سلام
   دوست گرامی در نرم افزار در اینگونه شرایط باید داده ها را یا از ابتدا از طریق فایل Excel وارد کنید و یا در هر Series داده ها گزینه Edit را انتخاب و دستی وارد کرد.

نظر بدهید